Odafigyeléssel az autizmussal élőkért! - Margit-negyed cikk



„Segíts nekem veled lenni,
tág világod elviselni!
Értsd, hogy mit tanítok neked!
Így könnyebben elviseled.

Nehéz velem? Veled is.
Nehéz neked? Nekem is.
Én is viszem, te is viszel,
csigaházunk cipelni kell.”

Szabó T. Anna: Csigaház, részlet

Forrás: Margit-negyed program
www.margitnegyed.hu

Autizmussal élni nagyon nehéz. Annak is, aki ezzel a különleges idegrendszeri fejlődési zavarral született, hiszen teljesen máshogy éli meg az őt körülvevő világot, mint a környezete – de a közvetlen környezetének is, aki pedig nem érti őt. Ezért fontos az, hogy minél több szó essen arról, hogy mi is az az autizmus, hogyan lehet megkönnyíteni az azzal együtt élők életét azáltal, hogy odafigyelünk rájuk és elfogadjuk, hogy ők máshogy érzékelik a dolgokat.

„Nem elég csak az elfogadás hangoztatása, szükség van már egészen kicsi kortól érzékenyítő nevelésre az autizmussal együtt élők irányába, hiszen jóformán minden óvodai csoportban van néhány gyerek, aki valamilyen módon érintett. Fontos, hogy egy kisgyerek se kerülhessen ki a rendszerből, csak azért mert furcsa. A felnőtteken, akiknek már határozott világképük van, nehéz változtatni. Ezért lényeges, hogy a most következő generációkat úgy neveljük, hogy ne legyen kérdés számukra a másság támogató elfogadása.” – Mondta Vindis-Ercsei Gyopár gyógypedagógus, aki a Margit-negyedben foglalkozik autizmussal élő kisgyerekek és családjaik segítésével.

„A II. kerületben szerencsére nagyon jól működik a gyógypedagógiai segítő hálózat a helyi óvodákban. A gyógypedagógus és mozgásterapeuta szakemberek magas színvonalon és jól koordináltan működnek együtt az intézményekkel és a szülőkkel. Az önkormányzat is támogatóan lép fel ebben a témában. A kerületben például ingyenesen van lehetőség arra, hogy az autizmussal együtt élő gyerekek szülei részt vehessenek szakemberek által vezetett szülőtréningen, ahol abban kapnak gyakorlati tanácsokat és támogatást, hogy hogyan tudnak segítő módon együtt élni az autizmussal.”

 

 

Április 2-a, az autizmus világnapja, melynek célja, hogy fókuszáltan felhívja a figyelmet az autizmussal élők helyzetére és támogatására. Fontos azonban, hogy ne csak ezen a napon, hanem a mindennapokban is közös üggyé váljon ennek a különleges idegrendszeri fejlődési problémának az elfogadása. Ehhez a célhoz mindenki hozzájárulhat – legyen az egy apró gesztus, egy figyelemfelkeltő beszélgetés vagy akár egy jótékonysági vásárlás.